A ganeti még fejlesztési fázisban van, de már jól használható. Létezik Debian csomagban, így telepíthető debian node-okra, és létrehozhatóak vele Debian alapú virtuális gépek. Egyéb Linux disztribúciókkal is működhet, de ez nem tartozik ennek a leírásnak a témaköréhez.
Ebben a leírásban két fizikai node szerepel, a [geshifilter-code]node1.pelda.hu[/geshifilter-code] és a [geshifilter-code]node2.pelda.hu[/geshifilter-code]:
- [geshifilter-code]node1.pelda.hu[/geshifilter-code]: az IP címe 172.16.2.1; a cluster vezérlő node-ja (master node).
- [geshifilter-code]node2.pelda.hu[/geshifilter-code]: az IP címe 172.16.2.2; a példában létrehozandó virtuális gép ([geshifilter-code]instance[/geshifilter-code]) elsődleges node-ja.
Mind a kettő rendelkezik egy 500GB-os merevlemezzel, amiből 10GB a [geshifilter-code]/[/geshifilter-code] partíció, 1GB a swap. A maradék partícionálatlan. ezt fogja használni a ganeti (minimális 20GB szükséges!). Természetesen ez lehet más beosztással is az egyéni lehetőségek függvényében, de figyelni kell a ganeti számára szükséges minimumra.
A létrehozott cluster neve [geshifilter-code]cluster1.pelda.hu[/geshifilter-code], az IP címe pedig 172.16.2.10.
A Xen virtuális gép ([geshifilter-code]instance<code>) neve gep1.pelda.hu, az IP címe pedig 172.16.2.101. A gep1.pelda.hu tükrözve van a két fizikai node-on DRBD-vel.
Mint láthatod, a <code>node1.pelda.hu[/geshifilter-code] a cluster master, azaz erről gépről tudod kezelni és irányítani a clustert. A [geshifilter-code]node2.pelda.hu[/geshifilter-code] pedig az elsődleges node-ja a [geshifilter-code]gep1.pelda.hu[/geshifilter-code]-nak, azaz a [geshifilter-code]gep1.pelda.hu[/geshifilter-code] a [geshifilter-code]node2.pelda.hu[/geshifilter-code]-n fog futni (és minden módosítás át lesz tükrözve a [geshifilter-code]node1.pelda.hu[/geshifilter-code]-ra a DRBD-vel) egészen addig amíg át nem irányítod a [geshifilter-code]node1.pelda.hu[/geshifilter-code]-ra (például, ha a [geshifilter-code]node2.pelda.hu[/geshifilter-code]-t karbantartod, vagy meghibásodik). Ez egy aktív-passzív konfiguráció.
Jó gondolat megosztani a funkciókat a két node között, így ha egy node meghibásodik, akkor nem vész el egyszerre a master és az elsődleges node is. Ez természetesen több virtuális gépnél már nem ilyen egyszerű, de van lehetőség további node-ok bevonására is a clusterbe.
A tesztek során a node-okban 4GB RAM volt. (Az eredeti változatban a szerzőnek csak 2040MB RAM volt a gépekben, ez tesztre elegendő de éles üzemre kevés, ezért célszerűségből lekorlátozta a Xen [geshifilter-code]dom0[/geshifilter-code] /mind a két node-on/, hogy csak 64MB memóriát használhasson. A Ganeti leírása 512MB ramot tart indokoltnak, de ez kissé túlzó lehet.)
Még egy nagyon fontos dolog ami elengedhetetlen a helyes működéshez. A hivatkozott hostneveknek feloldhatóaknak kell lenniük, vagy a dnsben kell szerepelniük, vagy minden host (fizikai és virtuális) hosts fájljában.
Akkor kezdődhet...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni